Zastanawiałam się kogo zaprosić do kolejnej rozmowy w ramach podcastów na temat pracy z ciałem. I jak to zawsze bywa wystarczyło, że o tym pomyślałam i pomysł sam się znalazł 🙂 .Miałam przyjemność przetestować na sobie rosyjską sztukę walki Systema. Nie spodziewałam się, że może mi aż tak przypaść do gustu. A może bardziej adekwatne byłoby stwierdzenie, spodobać się mojemu ciału. No i tak powstał pierwszy podcast z mężczyzną, żeby nie było, że pracą z ciałem zajmują się tylko kobiety. Przedstawiam Wam zatem Michała…

 

 

Michał Mania jest psychologiem, psychoterapeutą, instruktorem Systemy – rosyjskiej sztuki walki oraz trenerem pracy z ciałem. 

Więcej na jego temat i tego czym się zajmuje możecie znaleźć na jego fanpage:

 

 

„Wyobraźmy sobie, że mamy stresującą, mocną, ciężką pracę, po której idziemy wieczorem do fitness klubu, wyżywamy się i na drugi dzień wracamy i orzemy pole w korporacji, po to żeby znowu wieczorem pójść do fitness klubu albo zapić i na trzeci dzień to samo i tak dalej. Jeżeli pracujemy tak jak w systemie czy innych formach pracy z ciałem, gdzie ten aspekt emocjonalny, duchowy jest czymś ważnym, to wtedy to nie zagra, bo w pewnym momencie poczujemy być może, gdy to z siebie wyrzucimy, że ta korporacja do której mamy jutro wrócić, że ona po prostu nie jest dla nas.”

 

 

Na trening Systemy dotarłam z czystej ciekawości. Lubię próbować nowych rzeczy. Na moje szczęście miałam trening indywidualny. Niesamowite było dla mnie jak bardzo ten ruch jest dla mnie naturalny, jak moje ciało łatwo za nim idzie. Im bardziej odpuszczałam myślenie, im bardziej pozwalałam prowadzić się ciału, tym bardziej czułam, że poruszam się w bardzo naturalny i przyjemny dla mnie sposób. Byłam bardzo zdziwiona, że coś takiego mogę znaleźć w sztuce walki. I pomimo, że czułam, że ciało popracowało, uruchomiły się dawno nieużywane mięśnie, to następnego dnia nie było zakwasów. Zamiast nich pojawił się przyjemny luz w ciele oraz większy zakres ruchu, szczególnie w stawach biodrowych. Systema bardzo mnie zafascynowała i teraz kombinuję, jak by tu móc brać udział w treningach regularnie… 

 

Z Michałem na nagranie podcastu spotkaliśmy się w niedzielne popołudnie w mojej ulubionej katowickiej miejscówce- Placku. Objedzeni plackami ziemniaczanymi i pizzą 🙂 zaczęliśmy niespieszną rozmowę na temat sztuk walki, ich związku z psychoterapią, pracy z ciałem i wielu wielu innych.

Jeśli chcesz się dowiedzieć między innymi czym są rosyjskie sztuki walki, czym różni się psycholog od psychoterapeuty, jak może na nas działać wysiłek fizyczny, to zapraszam do słuchania.

4 thoughts on “Podcast #5 Michał Mania Systema i Psychoterapia”

    1. Jak dla mnie świadoma praca z ciałem może być traktowana jako przygotowanie do psychoterapii.
      Pytanie to zadałam z myślą o wszystkich, od których słyszałam, że sport traktują jako zamiennik terapii.

Leave a Reply