Profilaktyka płaskostopia

Ostatnio dostaję coraz więcej pytań o płaskostopie: czy można je wyleczyć w wieku dorosłym, jak mu zapobiegać, no i czy można chodzić w barefootach mając płaskostopie. W tym wpisie postaram się odpowiedzieć na najczęstsze pytania. Zacznijmy jednak od najważniejszej sprawy, a mianowicie czym tak naprawdę jest płaskostopie. Polega ono na obniżeniu fizjologicznego wysklepienia stóp (łuku…

W barefootach po chodniku- czy to jest zdrowe?

Ten wpis to czwarta część z cyklu Moje przygody ze stopami i barefootami. Jeżeli chcesz przeczytać wcześniejsze, to tutaj znajdziesz pierwszy, drugi (nowe doznania), trzeci (prawidłowe ustawienie stóp) Na końcu wpisu znajdziesz propozycje ćwiczeń na stopy i stawy skokowe. Przyznam szczerze, że przez parę lat zastanawiałam się nad kupieniem pierwszych butów minimalistycznych. Zniechęcał mnie to,…

Prawidłowe ustawienie stóp

Ten wpis to trzecia część cyklu Moje przygody ze stopami i barefootami. Jeżeli nie czytałaś/eś wcześniejszych wpisów, to zapraszam do lektury: pierwszy jest tutaj, a drugi tutaj. Chodzenie na co dzień w barefootach sprawiło, że zaczęłam zwracać dużo większą uwagę nie tylko na ustawienie stóp, ale również na to jak pracują mięśnie w tym obszarze.…

Moje przygody ze stopami i barefootami cz.2 Nowe doznania

Zapraszam Cię do drugiej części mojej przygody ze stopami i barefootami. Jeżeli nie czytałaś/eś jeszcze części pierwszej, to znajdziesz ją tutaj Ostatnio skończyłam moją opowieść na momencie, kiedy w końcu zdecydowałam się zakupić pierwsze barefooty. Byłam przekonana, że moje stopy są już na tyle rozluźnione i wyćwiczone, że szybko przyzwyczaję się do nowych butów. Jednak…

Moje przygody ze stopami i barefootami

Witam Cię na moim blogu. Od 20 lat zawodowo zajmuję się pracą z ciałem. Ale jak to bywa, czasem szewc bez butów chodzi. A w moim przypadku można powiedzieć, że w złych butach chodzi oraz z problemami ze stopami i stawami skokowymi popularnie nazywanych kostkami (będę tych dwóch nazw używać zamiennie). To był obszar mojego…

Oddech a napięcia mięśniowe

Zarówno oddech, jak i napięcia mięśniowe zależą w dużej mierze od autonomicznego układu nerwowego, a dokładniej ujmując od tego, jak ten układ odbiera otaczające nas środowisko. Na szczęście działa to również w drugą stronę – za pomocą oddechu możemy wpływać na układ nerwowy i jego pobudzeni, bądź wycieszenie. jednak jest jedno ale…  Jeżeli chcesz wiedzieć…

Napięcia mięśniowe a teoria poliwagalna

W maju będę więcej mówić/pisać o napięciach mięśniowych, które są aktualnie wielką plagą. Większość osób zgłaszających się do mnie do gabinetu w mniejszym lub większym stopniu cierpi z powodu napięć mięśniowych. Należy pamiętać, że napięcie jest objawem. Oznacza to, że rozluźniając manualnie mięśnie czy rozciągając je osiągniemy chwilowe rezultaty, o ile nie zadbamy o usunięcie…