Zeszłotygodniowy wpis na temat kubeczków menstruacyjnych spotkał się z niezwykłym entuzjazmem z Waszej strony. Dostałam wiele wiadomości, maili z podziękowaniem za poruszenie tego tematu. Dziękuję Wam bardzo za taki odzew. Dziś kontynuacja informacji na temat kubeczka, odpowiedzi na najczęściej zadawane mi pytania. 

 

 

Jak poradzić sobie z kubeczkiem miejscach publicznych?

Najlepszym wyjściem jest znalezienie toalety z umywalką w środku, wtedy nie ma żadnego problemu. Jednak zdarzają się sytuacje, gdzie nie mamy takiej możliwości. Wówczas przede wszystkim zanim wejdziesz do kabiny umyj dokładnie ręce. Po opróźnieniu kubeczka można go opłukać na przykład wodą mineralną, aczkolwiek ja takiego sposobu nie polecam. Zużywa się bardzo dużo wody i w związku z tym, że nie jest ona pod ciśnieniem, tak jak woda z kranu,  to trudno dokładnie domyć kubeczek. Lepszą opcją według mnie jest wytarcie kubeczka chusteczką bądź papierem toaletowym i dopiero na koniec delikatne opłukanie go wodą, żeby nie zostały na nim żadne “paproszki”  z chusteczki/papieru, które mogłyby się stać pożywką dla bakterii.

Osobiście zdarzyło mi się opróżniać kubeczek w toalecie pkp i w autobusie. Na prawdę wszystko jest możliwe 😉 . W takich ekstremalnych warunkach mam zawsze ze sobą płyn do dezynfekcji rąk, chusteczki higieniczne i wodę w butelce.

Dostępne są również na rynku specjalne preparaty do dezynfekcji kubeczka, m.in. chusteczki, które mogą się sprawdzić w publicznych toaletach. Dotychczas nie miałam okazji ich jeszcze przetestować.

 

 

Czy mogę używać kubeczka w nocy?

Tak, kubeczek menstruacyjny może być stosowanyć również w nocy. Jeśli masz obfite krwawienia, to zabezpiecz się dodatkowo wkładką lub podpaską (najlepiej wielorazową), szczególnie jeśłi lubisz sobie dłużej pospać.

Przyznam szczerze, że mi kubeczek przeciekł dwa razy i to właśnie w nocy. Zazwyczaj mam jedną, bardziej obfitą w krwawienie noc w trakcie okresu. I właśnie w taką noc, gdy pospałam trochę dłużej niż zazwyczaj, kubeczek przeciekł, ale dopiero gdy wstawałam. Dlaczego? 

Gdy leżysz nie jest możliwe, żeby krew była idealnie zebrana tylko w kubeczku. Znajduje się ona po prostu w pochwie, a kubeczek zabezpiecza, żeby nie wypłynęła na zewnątrz. Dopiero, gdy przechodzisz do pozycji siedzącej czy stojącej, cała krew menstruacyjna zbiera się w kubeczku. Jeśli jest jej za dużo, to naturalnie kubeczek zacznie przeciekać. Ważne jest, żeby zaraz po wstaniu opróżnić i wypłukać kubeczek.

 

 

 

Jak poznać z jakiego powodu przecieka kubeczek?

Przede wszystkim po ilości krwi menstruacyjnej jaka znajduje się w kubeczku.

Jeśli kubeczek jest pełny, to po prostu zbyt rzadko go opróżniasz. Zazwyczaj kubeczek na samej górze po jednej, bądź dwóch stronach ma małe dziurki. To właśnie przez nie będzie się wylewać krew jeśli zbierze się jej zbyt dużo, dlatego też warto dbając o czystość kuczka sprawdzać czy te dziurki są drożne.

Jeśli w kubeczku nie ma w ogóle krwi, to najczęściej oznaka, że zaaplikowałaś kubeczek zbyt głeboko powyżej szyjki macicy i cała krew spłynęła obok. Przy użyciu tamponów głebokość aplikacji nie ma wielkiego znaczenia, gdyż bawełna z której jest zbudowany będzie wchłaniała krew, nawet jeśli tylko końcowy kawałek tamponu będzie na wysokości szyjki macicy. Natomiast w przypadku kubeczka ważne jest, żeby w całości znajdował się poniżej szyjki macicy, żeby cała krew mogła wpłynąć do środka kubeczka. Dlatego też tampony można aplikować głebiej niż kubeczek. Ważne jest, żebyśmy znały naszą anatomię. Ujście szyjki macicy nie znajduje się wcale na końcu pochwy, ale tak jak pisałam tydzień temu- w bocznej ściance i to na różnej, indywidualnej dla każdej kobiety wysokości. Na tej grafice jest to doskonale widoczne.

Jeśli kubeczek jest napełniony tylko w części i dodatkowo przecieka, to może oznaczać trzy powody:

 • kubeczek został źle zaaplikowany, nie rozłożył się w całości i/lub nie zassał się. Często zdarza się to przy pierwszych aplikacjach. Daj sobie trochę czasu na dojście do wprawy
 • źle dobrany rozmiar kubeczka
 • zbyt słabe lub zbyt napięte mięśnie dna miednicy

 

 

 

Jak wpływa stan mięśni dna miednicy na użytkowanie kubeczka?

Jeśli masz elastyczne mięśnie dna miednicy, to prawdopodobnie nawet jeśli źle dobierzesz rozmiar i twardość kubeczka, to i tak Twoja pochwa się do niego dostosuje i nie będzie przeciekać. 

Jeśli masz osłabione mięśnie dna miednicy:

 • od wybitnie siedzącego trybu życia
 • po przebytych ciążach i porodach
 • przy nietrzymaniu moczu

to nie będą one mogły ściśle przytrzymać kubeczka, co sprawi że łatwo się rozszczelni i zacznie przeciekać. Oczywiście jeśli masz siedzący tryb życia lub masz za sobą ciąże i porody, to nie oznacza że nie możesz korzystać z kubeczka. Oznacza to, że powinnaś zadbać o swoje mięśnie dna miednicy, nauczyć się je świadomie napinać i rozluźniać, zadbać o prawidłową postawę ciała i wówczas będziesz mogła korzystać w pełni z zalet kubeczka. Pamiętaj, żeby w takiej sytuacji zakupić odpowiednio miękki kubeczek. 

Jeśli masz na tyle słabe mięśnie dna miednicy, że występuje już obniżanie i/lub wypadanie narządów, to nie powinnaś używać kubeczka menstruacyjnego.

 

Jeśli Twoje mięśnie dna miednicy są zbyt spięte, to może się zdarzyć, gdy podczas stresowych sytuacji, przy zacisnięciu tych mięśni, kubeczek zostanie zgnieciony i tym samym rozszczelniony. Dlatego też ważne jest, żeby przy tendencji do stresowego napięcia mięśni dna miednicy zakupić odpowiednio twardy kubeczek.

 

 

Czy kubeczek jest dla wszystkich?

Nie. Kubeczek menstruacyjny jest cudowny, ale niestety nie jest odpowiedni dla każdej z nas. Nie powinnaś go stosować lub możesz mieć duże problemy z jego użytkowaniem, gdy:

 • masz mocno osłabione mięśnie dna miednicy
 • występuje u Ciebie obniżenie lub/i wypadanie narządów
 • masz za sobą traumy związane z wykorzystywaniem seksualnym
 • masz bardzo duże napięcie mięśni dna miednicy, gdy nawet badanie ginekologioczne oraz stosunek sprawiają Ci duży ból

 

 

Jeśli nie znalazłaś odpowiedzi na swoje pytanie, to zadaj je w komentarzu pod tym wpisem

 

6 thoughts on “Kubeczek menstruacyjny cz. 2”

 1. Gdzie jest granica wypadania? Lekarka mowi, ze wszystko jest w porzadku, ale mnie troche niepokoi, ze sa takie miesiaczki, kiedy w jeden dzien szyjka wchodzi prawie do dna kubeczka.

  1. Jedynie lekarz lub fizjoteraputa uroginekologiczny może określić czy jest obniżenie lub wypadanie narządów, najlepiej w oparciu również o usg. Czasem podczas pierwszych dni okresu szyjka schodzi na tyle nisko, że wchodzi do kubeczka i jest to normalna sytuacja, szczególnie jeśli w pozostałą część cyklu jest wyżej.

 2. Ja przez ponad 1.5 roku uzywałam kubeczka – byłam super zadowolona z niego ! Nieststy przez kubeczek doprowadziłam do obnizenia scian pochwy 🙁

  1. Interesujące. Przyznam, że pierwszy raz się spotykam z taką reakcją. Z ciekawości zapytam na jakiej podstawie określono, że to z powodu używania kubeczka?

 3. Dzień dobry. A co w sytuacji gdy korzystałam z kubeczka kilka lat i wszystko było ok, a jakoś ostatnie parę miesięcy aplikuje go poprawnie a on i tak przecieka? Dbam o niego, wyglada jak nowy. Staram się go aplikowac tak jak trzeba, tzn zeby krew nie spływała obok, nie za wysoko. Ale wciąż mi przecieka. Myślałam że może muszę kupic L (mam M). Ale dziwne, wiele lat okej, a tu nagle takie niespodzianki. Co o tym sądzić? Coś we mnie się zmieniło?

  1. Kilka lat to sporo czasu. Są dwie możliwości. Po pierwsze kubeczek już stracił już swoje właściwości i nie przylega tak dobrze do ścianek pochwy przez co przecieka.
   Po drugie mogły się osłabić mięśnie dna miednicy. I tutaj powstaje pytanie czy dba Pani o nie ćwicząc, prawidłowo oddając mocz itp? Czy ma Pani pracę siedzącą, ile aktywności fizycznej, szczególnie tej wzmacniające mięśnie wewnętrzne ma Pani na co dzień? Czy ma Pani za sobą porody?

Leave a Reply