Jestem wielką fanką kubeczków menstruacyjnych. Używam ich od kilku lat i nie wyobrażam już sobie bez nich życia. Przez dwa lata pracowałam jako ekspert dla producenta kubeczków odpowiadając na niezliczone ilości pytań od użytkowniczek. Dzięki temu spotkałam się chyba ze wszystkimi możliwymi problemami jakie mogą wystepować podczas używania kubeczka oraz z wszelkimi obawami przed jego zakupem.

 

Chciałam się podzielić z Wami moją wiedzą na temat kubeczków.

Dziś kilka podstawowych informacji na temat kubeczka i jego użytkowania. Za tydzień powstanie kolejny wpis. 

 

 

 

 

Osobiście przez prawie rok zbierałam się do zakupu kubeczka menstruacyjnego i nie mogłam się zdecydować. Aż przyszedł dzień, w którym przeczytałam artykuł na temat tego jakie szkodliwe substancje zawiera sztucznie bielona bawełna, z której wynonane są podpaski i tampony. Po skończonej lekturze od razu zamówiłam mój pierwszy kubeczek. Przyszedł pocztą idealnie w pierwszy dzień okresu. Muszę przyznać, że była to miłość od pierwszej aplikacji. Już po pierwszych minutach z kubeczkiem zaczęłam się zastanawiać dlaczego tak długo zwlekałam.

 

 

Kubeczek menstruacyjny najczęściej wykonany jest z silikonu medycznego i jest on wielokrotnego użytku. Ma tę przewagę nad tamponami czy podpaskami, że nie wchodzi w reakcję z krwią menstruacyjną dzięki czemu nie staje się ona pożywką dla bakterii. Dlatego też kubeczek jest polecany dla kobiet, które cierpią na nawracające infekcje intymne, a dotychczas używały tamponów.

Wypada też wspomnieć, że kubeczek to nie tylko oszczędność pieniędzy, gdyż będzie Ci służył przez długie lata, ale również dbałość o naszą planetę. Czy wiesz, że każda kobieta zużywa w ciąu swojego życia ok130kg produktów do higieny intymnej?

 

 

Zanim zdecydujesz się na zakup wybierz odpowiedni rozmiar, długość oraz twardość kubeczka:

  • rozmiar kubeczka zależy przede wszystkim od Twojego wzrostu i budowy ciała
  • po przebytych ciążach i porodach, nawet jeśli były to cesarskie cięcia, będziesz potrzebować większego kubeczka
  • krótsze kubeczki przeznaczone są dla kobiet o niskiej szyjce macicy, natomiast dłuższe lepiej się sprawdzają przy wysokiej szyjce oraz przy obfitych krwawieniach
  • jeśli masz słabe mięśnie dna miednicy, to lepszy będzie miękki kubeczek, natomiast przy tendencji do spinania MDM oraz intensywnym uprawianiu sportu (oczywiście odradzam uprawianie sportu w trakcie menstruacji) wybierz większą twardość
  • jeśli masz siedzący tryb życia i małą aktywność fizyczną prawdopodobnie będziesz potrzebować większego rozmiaru
  • jeśli jesteś dziewicą wybierz mniejszy rozmiar

 

 

Jak sprawdzić na jakiej wysokości masz szyjkę macicy?

Wysokość szyjki macicy najczęściej zmienia się w trakcie cyklu, dlatego też sprawdź jej położenie kilkukrotnie w ciągu miesiąca. W trakcie pierwszych dni okresu szyjka położona jest najniżej, dlatego może się zdarzyć, że umieszczając kubeczek dokładnie w tym samym miejscu w pochwie, na początku okresu kubeczek może trochę przeciekać, co nie zdarzy się w późniejszych dniach. Jeśli obserwujesz u siebie taką sytuację, to po prostu aplikuj kubeczek płycej w pierwsze dni lub zakup krótszy rozmiar.

W celu dobrania odpowiedniego rozmiaru/długości kubeczka sprawdź jaką masz odległość pomiędzy wejściem do pochwy a szyjką macicy. Najłatwiej sprawdzić to w pozycji siedzącej lub kucznej. Szyjka znajduje się na przedniej ściance pochwy, tej od strony pęcherza moczowego. Znajdziesz ją od kilku do kilkunastu centymetrów od wejścia do pochwy.  Szyjka najczęściej jest odczywalna jako okrągłe wybrzuszenie z niewielkim otworem pośrodku. Jeśli sama nie jesteś w stanie jej zlokalizować poproś o to swojego ginekologa przy okazji najbliższej wizyty.

Długość kubeczka powinna być mniejsza niż odległość od wejścia szyjki macicy do pochwy.

 

 

Aplikacja kubeczka

Kubeczek możesz aplikować w pozycji stojącej, siedzącej, kucznej, z jedną nogą opartą wyżej, np o brzeg wanny itp. To jaką pozycję wybierzesz zależy od Twojej preferencji oraz tego jak głęboko chcesz zaaplikować kubeczek. Jeśli płytko (masz niską szyjkę macicy), to pozycja stojąca będzie najlepsza, natomiast do głębszych oraz pierwszych prób aplikacji lepiej się sprawdzi pozycja siedząca i kuczna.

Kubeczek należy złożyć w kształt litery C lub S (najlepiej przetestować różne sposoby i zobaczyć, który najlepiej się sprawdzi w Twoim przypadku) i włożyć go do pochwy. Gdy już będzie we właściwym miejscu wyciągnij palce i pozwól kubeczkowi się rozłożyć. Następnie objeżdżając palcem dookoła kubeczka sprawdź czy w pełni się rozłożył. Jeśli nie, to kilkukrotnie napnij i rozluźnij mięśnie dna miednicy, to powinno pomóc. Jeśli nadal się nie rozłożył, to wyciągnij go i spróbuj jeszcze raz.

Jak już kubeczek w pełni się otworzy, to sprawdź czy się zassał. W tym celu chwyć za pętelkę i spróbuj delikatnie pociągnąć w dół- powinnaś poczuć opór.

 

Chcąc wyciągnąć kubeczek najpierw należy go rozszczelnić. W tym celu włóż palec do pochwy i naciśnij na jedną ze ścianek kubeczka, aż nie oderwie się ona od ścianki pochwy. Dopiero po rozszczelnieniu chwyć kubeczek w dwa palce, delikatnie wyciąnij go na zewnątrz i opróżnij.

 

Podczas pierwszych aplikacji, a czasem i pierwszych kilku menstruacji, należy uzbroić się w cierpliwość i dać sobie trochę czasu na naukę prawidłowej aplikacji. Najlepiej na początku zabezpieczać się również wkładką (polecam wkładki wielorazowe). Nie zawsze, a raczej zaryzykowałabym stwierdzenie, że rzadko od pierwszej aplikacji wszystko idzie gładko. Zadbaj o to, żeby w trakcie pierwszych aplikacji kubeczka mieć czas, spokój, żeby nikt Ci nie przeszkadzał. Ułóż się wygodnie, weź kilka głębokich oddechów, żeby rozluźnić mięśnie dna miednicy.

 

 

 

Jak często opróżniać kubeczek?

Maksymalnie co 12 godzin, lecz polecam częściej. Oczywiście to nie znaczy, że pojemność kubeczka jest tak duża, że nawet w najobfitsze dni okresu możesz opróżnić kubeczek co 12 godzin. W moim przypadku okazało się, że mogę opróżniać kubeczek mniej więcej dwa razy rzadziej niż zmieniałam tampony. Zależy to jednak od obfitości krwawienia i wielkości kubeczka.

 

 

Jak dbać o czystość kubeczka?

Każdorazowo przed i po menstruacji należy kubeczek wyparzyć, najlepiej gotując go przez kilka minut w garnku. W trakcie okresu po opróżnieniu wystarczy przemyć go dokładnie wodą.

Pomiędzy mesntraucjami przechowuj kubeczek w bawełnianym woreczku, który zazwyczaj dostajesz w komplecie z kubeczkiem.

 

Czy kubeczek może przeciekać?

Prawidłowo dobrany oraz zaaplikowany kubeczek nie powinien przeciekać. Poniżej podaje najczęstsze przyczyny przeciekania kubeczka:

  • źle dobrany rozmiar lub twardość kubeczka
  • aplikujesz kubeczek zbyt głeboko powyżej szyjki macicy
  • kubeczek nie rozłożył się w pochwie lub się nie zassał
  • zbyt słabe mięśnie dna miednicy, żeby ściśle przylegać do kubeczka
  • zbyt napięte mięśnie dna miednicy, ściskające się pod wpływem stresu

 

 

cdn.

 

 

 

Leave a Reply