Zastanawialiście się może dlaczego ćwiczycie regularnie, a na co dzień nadal się garbicie? Niestety nawet godzina ćwiczeń dziennie niewiele da, jeśli po pierwsze w trakcie ćwiczeń nie będziemy cały czas dbać o idealne technicznie wykonanie ćwiczeń, prawidłową postawą. Po drugie nie będziemy pamiętać o przeniesieniu tego czego się nauczymy na treningu do życia codziennego.

 

Według amerykańskich naukowców, żeby dany ruch wszedł w nawyk, należy go wykonać ponad dwa tysiące razy. Dlatego też ważne jest dbanie o prawidłową postawę, której nauczymy się na zajęciach, również poza siłownią czy salą fitness. W tym celu powstanie seria wpisów, którą zapoczątkuje ten dzisiejszy, na temat wyrabiania w sobie prawidłowych nawyków, które poprawią naszą postawę oraz odciążą kręgosłup w życiu codziennym. Co tydzień we wtorek będę opisywać konkretną czynność, którą będziesz się starał wprowadzać w życie przez kolejnych 7 dni w zasugerowanych przeze mnie sytuacjach. Wiem, że przez tydzień możesz nie zdążyć wykonać danego ruchu 2000 razy, ale od czegoś trzeba zacząć 🙂 .

 

Zadanie na nadchodzący tydzień

Napięcie pośladków w pozycji stojącej:

Za każdym razem, gdy przebywasz w pozycji stojącej- czekając na autobus, stojąc w komunikacji miejskiej, czekając w kolejce w sklepie, na mszy w kościele, zmywając naczynia- słowem zawsze, gdy stoisz w miejscu ściskaj pośladki (nie jest to napinanie pulsacyjne typu- napnij, rozluźnij, napnij, tylko trzymasz cały czas napięte pośladki przynajmniej na 50% swojej siły mięśniowej).

Dlaczego:

W pozycji stojącej często dochodzi do przodopochylenia miednicy, a przez to do nadmiernego obciążenia odcinka lędźwiowego naszego kręgosłupa – dlatego też wiele osób mówi, że od stania w miejscu „bolą ich krzyże”. Ściśnięcie pośladków wyprostuje staw biodrowy i ustawi kręgosłup w naturalnych krzywiznach. Szczególnie ważne jest to w przypadku, gdy stoisz trzymając w rękach np. ciężkie zakupy lub masz na sobie wypchaną torebkę czy zapakowany plecak- jeśli stoisz z nadmiernie wygiętym kręgosłupem, to cały ciężar tego co dźwigasz spoczywa właśnie na kręgosłupie lędźwiowym. Wystarczy ustawić miednicę w pozycji neutralnej np. za pomocą ściśnięcia pośladków, żeby ciężar przenieść na podłogę i odciążyć kręgosłup.

 

Przodopochylenie miednicy, fot. Ola Wójcicka

 

Spinaj pośladki stojąc i staraj się, żeby Ci to „weszło w krew” 😉

Leave a Reply