Nie sposób nie zauważyć, że w Polsce mamy cztery pory roku. W zależności od tego czy jest lato czy zima na pewno ubierasz się inaczej. A czy pijesz i odżywiasz się inaczej? Tak, ma to znaczenie. Dziś napiszę parę słów na temat tego co według mnie dobrze jest pić zimą.

Często podkreśla się jak ważne jest nawodnienie organizmu. Mówi się o 1,5 czy 2 litrów płynów dziennie. Jednak czy na pewno chodzi o wodę, która zazwyczaj pierwsza przychodzi do głowy, jeśli jest mowa o nawodnieniu. W lato kiedy jest wysoka temperatura na zewnątrz, ważną sprawdzą jest ochłodzenie i wtedy owszem, woda jest dobrą opcją do gaszenia pragnienia. Czy jednak tak samo jest zimą?

 

Jak wszystkim dobrze wiadomo zimą temperatura znacznie spada. Również nasz organizm łatwiej się wychładza. Jeśli w tym czasie będziesz spożywać dodatkowo wychładzające pokarmy i napoje to z pewnością trudniej będzie Ci się rozgrzać. Nie bez powodu zimą łatwiej jest o grzane wino, piwo czy rozgrzewające herbaty.

 

Co zatem pić zimą, żeby nie wychłodzić organizmu, a najlepiej jeszcze dodatkowo rozgrzać go od środka?

  • wodę, ale ciepłą i nie chodzi tu o wodę z butelki w temperaturze pokojowej, ale o przegotowaną, ciepłą wodę,
  • herbatę z rozgrzewającymi dodatkami typu imbir, kardamon, cynamon,
  • kakao, najlepiej również z dodatkiem przypraw.

 

Zimą o odpowiednie nawilżenie Twojego organizmu, w dobry sposób zadbają (to również wlicza się w te 2 litry napojów dziennie):

  • zupy, szczególnie ugotowane na kościach,
  • warzywa gotowane na parze czy duszone,
  • mięso duszone.

 

 

Leave a Reply