Coraz rzadziej zarówno na co dzień, jak i np. w siłowni spotykam osoby z prawidłową postawą ciała. A zadbanie o tę sprawę może przynieść wiele korzyści zdrowotnych.
Zalety prawidłowej postawy mogłabym wymieniać w nieskończoność. Dla mnie jest to absolutna podstawa od której zaczynam pracę z nowymi pacjentami. Na początku utrzymanie prawidłowej postawy wymaga mocnego wysiłku mięśniowego. Jednak z czasem, wierz mi przychodzi taki moment, że jest już a całkowicie naturalna, a pozycja zgarbiona wręcz wywołuje ból. Z całego serca, życzę wszystkim z Was dojścia do tego.
Zachowanie prawidłowej postawy ciała między innymi:
- aktywuje do pracy wewnętrzne, stabilizujące mięśnie, m.in. mięsień poprzeczny brzucha czy mięśnie dna miednicy. Jest to najłatwiejsza profilaktyka przeciwko bólom kręgosłupa czy nietrzymania moczu,
- zapewnia prawidłowe ustawienie kręgosłupa z dostateczną amortyzacją, dzięki czemu nie jest on nadmiernie obciążany podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych czy nawet niesienia zakupów,
- stwarza możliwość prawidłowych, głębokich oddechów,
- zapewnia lepszą pracę narządów wewnętrznych, które nie są uciskane. Zapewnia to m.in. lepsze trawienie.
Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa postawa?
- Stopy ustawione na szerokość bioder (pod kolcami biodrowymi przednimi górnymi czyli tymi bardziej odstającymi kośćmi z przodu na biodrach), stykające się z podłożem trzema punktami podparcia: pięta oraz głowy pierwszej i piątej kości śródstopia („poduszka” poniżej pierwszego i piątego palca).
- Kolana luźne. Nie mogą być przeprostowane, ani zablokowane. Powinny być delikatnie zgięte.
- Miednica ustawiona pionowo, tak aby kolce biodrowe przednie górne były w jednej, pionowej płaszczyźnie kością łonową.
- Łopatki ściągnięte. Czyli próbujesz jednocześnie złączyć i ściągnąć w dół jednocześnie pilnując, żeby dolne żebra nie były wypchnięte do przodu.
- Barki daleko od uszu. Staraj się wyciągnąć uszami w górę, barkami w dół, żeby powstała między nimi jak największa przestrzeń, jednocześnie wydłużając szyję.
- Broda wciągnięta. Pilnuj, żeby szyja głowa nie była wysunięta do przodu. W tym celu cofnij brodę w tył, jakbyś chciał zrobić podwójny podbródek.
Ćwiczenie na co dzień:
Po ustawieniu prawidłowej pozycji z wydechem wciskaj trzy punkty podparcia podłogę, jednocześnie ciągnąc kością krzyżową w stronę podłogi, a czubkiem głowy do sufitu. Z wdechem delikatnie rozluźnij mięśnie. Powinieneś poczuć wydłużone ciało i napinające się mięśnie brzucha.
Oczywiście nie każdy jest w stanie tak od razu uzyskać prawidłową postawę. Co zrobić w takim przypadku? O tym już za tydzień ;).