Z sondaży i wszelkich badań wynika, że coraz więcej Polaków biega. Osobiście bardzo mnie cieszy fakt, że ludzie zaczynają odczuwać potrzebę regularnego ruchu. Też kiedyś biegałam i sprawiało mi to przyjemność. Niestety mam kolano po operacji, kręgosłup po wypadku… i nie powinnam biegać. Tak więc musiałam w końcu pójść po rozum do głowy, czyli niestety zaprzestać tych treningów i przerzucić się na Nordic Walking i rolki.

Jeśli nie masz problemów ze stawami to mocno Cię zachęcam do rozpoczęcia swojej przygody z bieganiem. Jednak, żeby nie zrobić sobie krzywdy zawsze pamiętaj o rozgrzewce (nie biegnij od razu po wyjściu z domu, pozwól swojemu ciału przygotować się do biegania) oraz o stretchingu po treningu. Dziś parę słów na temat rozgrzewki.

Zaczynamy :-). Najważniejsze jest rozgrzanie nóg:

  • stojąc kilkukrotnie przenieś ciężar ciała na zmianę na palce (stając na nie) i na pięty,
  • unieś nogę delikatnie nad podłoże i wykonaj kółeczka w stawie skokowym, najpierw w jedną stronę, potem w drugą. Powtórz drugą nogą,
  • wykonaj krążenia biodrami, najpierw w jedną, następnie w drugą stronę,
  • czas na przysiady. Najpierw wykonaj kilka normalnych przysiadów, następnie zrób kilkanaście ze wznosem na palce, czyli wracając do pozycji wyjściowej, prostując nogi i ściskając pośladki stań na palce. Przez pozostałą część ćwiczenia normalnie dociskaj pięty do podłogi,
  • wykonaj krążenia rękami, najpierw do przodu, później do tyłu,
  • wykonaj kilka skrętów tułowia (wokół osi kręgosłupa, z wciągniętym brzuchem).

Przejdź do marszu- idź w szybkim tempie, pracując przy tym rękami, około 5 minut. Teraz jesteś już gotów do biegania

Jeśli biegasz rekreacyjnie, nie ma potrzeby włączania ćwiczeń rozciągających do rozgrzewki. Wykonaj je jednak obowiązkowo po zakończonym treningu.

 

Dodaj komentarz